بسم الله الرحمن الرحیم | امروز: سه شنبه 18 بهمن 1401

موقعیت فعلی: بخش مقالات (برگشت به لیست)

» وظیفه واقعی نماینده مجلس چیست؟ نظرات خوانندگان(0)
لید مقاله:

نسبت به وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مباحث زیادی مطرح شده است.اما خروجی آن در جاممه درست برعکس آن چیزی است که در قانون پیش بینی شده است.


متن کامل:

نسبت به وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مباحث زیادی مطرح شده است.اما خروجی آن در جاممه درست برعکس آن چیزی است که در قانون پیش بینی شده است.ابتدا اصل وظیفه را براساس قانون مرور کنیم:بر اساس وظايفي كه در قانون اساسي براي نماينده مجلس ذكر شده، دو وظيفه برجسته و مهم براي مجلسي كه بر رأس امور ذكر شده ديده شده كه مهمترين آن وضع قوانين است بطور كلي هر نظامي بر اساس قانون اداره مي شود هر اجتماع كوچك سياسي مثل يك خانواده كه نهاد بسيار عميق و اجتماعي و فرهنگي و سياسي است يك قوانين خاصي براي اداره منزل وجود دارد حالا يك منزل بزرگ و يك خانه بزرگ مثل كشور طبيعتا قانون مي خواهد تا آن را به نظم در بياورد، رشد دهد ، توسعه دهد، سلامت ايجاد كند، امنيت ايجاد كند ، روابط داخلي و خارجي و اقتصادي و سياسي را تنظيم كند اين ها همه محتاج به قانون است جايگاه مجلس وضع قوانين است . تفاوت مجلس ما با مجالس ديگر اين است كه مجلس ما اسلامي است حقيقتا اسلامي است و مي خواهد بر اساس قانوني حركت بكند كه رضاي خداوند در آن است واو وضع نموده قوانين عالم زندگي بشر را . از اين جهت افرادي بايد در مجلس حضور پيدا كنند كه از خصوصيات اسلامي و انقلابي و مردمي برخوردار باشند. پس قانون گذاري مهمترن ركن وظيفه يك نماينده و مجلس است . نكته ديگر وظيفه مجلس نظارت است به عنوان يك دستگاه نظارت عمومي بر عملكرد مسووليني كه قانون را اجرا مي كنند مي توانند مسوولين قوانين را خوب اجرا كنند، دقيق اجرا كنند، سالم اجرا كنند، در جهت ماهيت آن قانون حركت كنند، رفتار نا صحيح نسبت به قانون از خودشان نشان ندهند اين هم وظيفه ديگر نمايندگان است كه مظهر آن رأي به كابينه دولت، تصويب برنامه هاي دولت است بخصوص لايحه بودجه دولت كه از جايگاه ويژه اي برخوردار است دو بعد وضع قوانین و نظارتفرهنگسازی این وظایف و انتظار مردم در این چارچوب اصلی به خود مسولین برمیگردد و نمیتوان قصوری را متوجه مردم نمود.نکته مهم این است که در شهرهای کوچک و روستاها نه تنها در رفع آن قدمی برداشته نشده ،بلکه از افتخارات و برجستگیهای یک نماینده برای دوره بعد لیست این خدمات حتی بصورت کاملا جزیی است.نه اینکه بصورت مطلق این امر ناپسند باشد بلکه در صورتی که جایگزین وظایف اصلی شده و مردم را به سمتی سوق دهد که خواستههای خود را به سمت وظایف اصلی سوق دهند ناپسند است.
بیاییم نسبت به این امر روشنگری داشته باشیم و کاندیداهای محترم این دوره بجای وعده و وعیدهای اجرایی به سراغ مشکلات ریشهای در حدود وظایف خود رفته،آنها را بررسی و برای مردم تبیین کنند.قطعا نمایندهای برایمان مفید خواهد بود که در سابقه حضور خود در مجلس نسبت به قوانین موضوعه عکسالعملهای مناسبی داشته و چنانچه قبلا در پستهایی بوده نسبت به این وظایف آشنایی داشته باشد..
برخی سایتهای نمایندگان مجلس مملو از کارهای اجرایی انجام شده ، کمک به مساجد و مدارس و...است در حالی که به وظایف اصلی پرداخته نشده است.یکی از موارد مهم جابجا شدن خواسته های مردم و وظایف برخی مسولین محترم است که مسئله کمی نیست و نباید به راحتی از کنار آن گذشت.mohsen_janjani@yahoo.com
، شان یک نماینده مجلس است،اما آیا همین انتظار مردم از یک نماینده در شرایط کنونی است؟مسلما جواب خیر است ، اما چرا؟آسیب شناسی شده تا کنون یا خیر؟.


موضوع: سياسي
نویسنده: مدیر سایت
تاریخ درج يكشنبه 6 دي 1394
کلیدواژه ها: انتخابات، مجلس

آخرین مقالات سایت:

جستجو: در


  بحث روز


  آخرین مطالب سایتموضوع بندی اخبار

ویژه ها

موضوع بندی مقالات


  تبلیغات

سرمایه ذوق اهل این آبادی ملاعلی فاضل نصرابادی (سروده عبدالجبار کاکاوند در جریان کنگره فضل نبی در سفیدشهر )

الهی برآید از آن دوده دود

که نام محمد برد بی درود

ملافضل علی نصرابادی


 ملافضل علی نصرابادی؛ شاعر بی بدیل سفیدشهر  


فرقی نکند برای ما، به جان اصغـــر

عشق است ابوالفضل وحسین وعلی اکبر

سفیدشهر  همدل و یکصدا


مجمع فرهنگی سفیدشهر منتشر کرد:

پس از چاپ کتاب تاریخ سفیدشهر و ستارگان سپهر سفیدشهر، اینک کتاب

 گلچین مثنوی مجلس افروز منتخبی از اشعار مثنوی مجلس افروز چاپ و روانه بازار شد. 

ناشر : انتشارات مجلس افروز 

قیمت 3500تومان با تخفیف،

محل عرضه:  فروشگاه ولایت،جنب مسجد جامع سفیدشهر 03154833092


سامانه پیام کوتاه مجمع فرهنگی سفید شهر به شماره 30007093 راه اندازی شد .منتظر انتقادات و پیشنهادات همشهریان عزیز هستیم.


سفیدشــــهر، دیار ملافضل علی نصرابادی

سفیدشهر؛  شهر طلای سپید


"فروشگاه فرهنگی ولایت "اولین مرکز فروش  کتاب و محصولات فرهنگي سفیدشهر:  انواع كتاب، سي دي مذهبي،نوشت افزار و ...

 آدرس:  جنب مسجد جامع سفیدشهر  نظرسنجی

مراسم سوگوای عصر عاشورای سفیدشهر چگونه است ؟
نیازبه همدلی و وحدت دارد
خیلی خوب است
بسیار عالی است
می تواند بهتر از این باشد

نمایش نتیجه


  آمار سایت

آنلاین: 7 نفر
زمان بارگزاری این صفحه: 0/11 ثانیه

جهت مشاهده جزئیات بیشتر از آمار سایت کلیک کنید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به مجمع فرهنگی سفیدشهر می باشد.| برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد. | info@SefidShahrMF.ir


طراحی و پیاده سازی: فرتک -فکور رایانه توسعه کویر