بسم الله الرحمن الرحیم | امروز: سه شنبه 1 مهر 1399

موقعیت فعلی: بخش مقالات (برگشت به لیست)

شهر درم يا درام نظرات خوانندگان(0)
لید مقاله:

 آنگونه كه از قراين و شواهد و روايات تاريخي پيداست در گذشته در منطقه درم شهر عظيمي وجود داشته است . حافظ ابونعيم در كتاب اخبار اصفهان مي‏گويد كه شهر اصفهان مشتمل بر هفت شهر مهم تاريخي بوده است كه چهار شهر از اين هفت شهر من جمله، شهر درام پيش از اسلام تخريب شده است


متن کامل:

منطقه درم (درام ) :
پرواضح است كه منطقه درم داراي تاريخچه‏اي بسيار قديمي است. اما در مورد قدمت و سابقه آن نكات جالبي در كتابهاي تاريخي ذكر شده است گه به آن مي پردازيم. برخي حتي سابقه آن  به  زمان  فراعنه  مصر و فرعون زمان حضرت موسي  (ع) نسبت داده اند. از جمله بناهاي تاريخي كه براي اين منطقه ذكر كرده اند،   باغ درم،  چشمه‏   درم و  آسياب فرعوني  ميباشد كه  در مسير رودخانه درم قرار  داشته است.
جالب است كه امروزه نيز آثاري از اين بناهاي مذكور با همان اسامي تاريخي وجود دارد.   سابقه  و قدمت تاريخي منطقه درم :
  در كتاب تاريخ قم آمده است : « بعد  از  خشك شدن درياي كاس رود(درياچه نمك)  موضع  درام ظاهر شد و اين كلمه در اصل در ارام به معناي در شادي بوده است.» همچنين در جاي ديگر كتاب آمده است: 
« قاسان ( كاشان ) دريا بوده است و  اول زميني كــه  بهنگـــام  پايين رفتن  آب   ظاهر شد،  وضعي  است كه آن را« بطريده » گويند   و بعد زمين درام ظاهر گشت   و درام را مجمع الشعب مي ‏گويند  .»    بنابر اين نام  اين منطقه  به مرور  زمان از «در ارام » به درام  و  درم تغيير يافته است.  در زبان فارسي  كلماتي  چون باغ  ارم و  در ارم   به معناي  باغي  است كه باعث مسرت و شادي  مي‏شود.
 اينكه  اين منطقه را در ارم گفته‏اند، نشان دهنده سرسبزي و خرمي اين منطقه بوده كه موجب مسرت و شادي ساكنين آن مي‏گشته است.
       در كتاب تاريخ قم آمده است: «فرعون معاصر حضرت موسي( ع ) از اين ديه (ديه درم) بوده است  و  موضع درام  بعد از  خشك شدن  درياي كاس  رود  ظاهر  شده  و در اصل درام به معناي در شادي بوده است.»

منبع: کتاب تاریخ سفیدشهر
    در كتاب ضرابي آمده است كه « قاسان دريا بوده  و آن را كاسه رود مي‏خواندند و نوشته‏اند  كه بيوراسف  زمين  قاسان را برگردانيده و ظاهر آن را باطن كرد يعني دريا را خشك  نمود. همچنين برخي ديگر از مورخين  نوشته‏اند كه  چند نفر  از حكماء، درياي حدود قم و كاشان  را  به  خشكي  تبديل نمودند  و  شكي نيست كه منطقه كاشان قبلا دريا بوده و الان از آثار وعلامات كويرات مبرهن است و در  آن ايام  به  جز  قلعه جاتي كه در دامنه‏هاي كوه و  بعضي  قراء  طسوجي و سرد سيراتي  كه در  كوهسار  واقع  هستند،  اصلا و  مطلقا از اهل شهر و قراء و مزارع كويرات كاشان، اسم و اثري نبود.»
 بنابراين مي توان در جمع بين احتملات درباره درم گفت كه در سالهاي خيلي ( قبل از اسلام) اماكن واقع  در  بخش  درم ،  با خشك كردن دريا توسط انسانها يا به دليل كوچكتر شدن طبيعي مساحت درياچه بنا شده باشد.   آثار باقي مانده  و نيز مقبره اي كه آن را به بهرام گور يكي از پادشاهان سلسله ساساني ( قبل از تولد پيامبر)  نسبت مي دهند و در مناطق كويري  نزديك آران وبيد گ