بسم الله الرحمن الرحیم | امروز: پنج شنبه 8 خرداد 1399

موقعیت فعلی: بخش مقالات (برگشت به لیست)

شهر درم يا درام نظرات خوانندگان(0)
لید مقاله:

 آنگونه كه از قراين و شواهد و روايات تاريخي پيداست در گذشته در منطقه درم شهر عظيمي وجود داشته است . حافظ ابونعيم در كتاب اخبار اصفهان مي‏گويد كه شهر اصفهان مشتمل بر هفت شهر مهم تاريخي بوده است كه چهار شهر از اين هفت شهر من جمله، شهر درام پيش از اسلام تخريب شده است


متن کامل:

منطقه درم (درام ) :
پرواضح است كه منطقه درم داراي تاريخچه‏اي بسيار قديمي است. اما در مورد قدمت و سابقه آن نكات جالبي در كتابهاي تاريخي ذكر شده است گه به آن مي پردازيم. برخي حتي سابقه آن  به  زمان  فراعنه  مصر و فرعون زمان حضرت موسي  (ع) نسبت داده اند. از جمله بناهاي تاريخي كه براي اين منطقه ذكر كرده اند،   باغ درم،  چشمه‏   درم و  آسياب فرعوني  ميباشد كه  در مسير رودخانه درم قرار  داشته است.
جالب است كه امروزه نيز آثاري از اين بناهاي مذكور با همان اسامي تاريخي وجود دارد.   سابقه  و قدمت تاريخي منطقه درم :
  در كتاب تاريخ قم آمده است : « بعد  از  خشك شدن درياي كاس رود(درياچه نمك)  موضع  درام ظاهر شد و اين كلمه در اصل در ارام به معناي در شادي بوده است.» همچنين در جاي ديگر كتاب آمده است: 
« قاسان ( كاشان ) دريا بوده است و  اول زميني كــه  بهنگـــام  پايين رفتن  آب   ظاهر شد،  وضعي  است كه آن را« بطريده » گويند   و بعد زمين درام ظاهر گشت   و درام را مجمع الشعب مي ‏گويند  .»    بنابر اين نام  اين منطقه  به مرور  زمان از «در ارام » به درام  و  درم تغيير يافته است.  در زبان فارسي  كلماتي  چون باغ  ارم و  در ارم   به معناي  باغي  است كه باعث مسرت و شادي  مي‏شود.
 اينكه  اين منطقه را در ارم گفته‏اند، نشان دهنده سرسبزي و خرمي اين منطقه بوده كه موجب مسرت و شادي ساكنين آن مي‏گشته است.
       در كتاب تاريخ قم آمده است: «فرعون معاصر حضرت موسي( ع ) از اين ديه (ديه درم) بوده است  و  موضع درام  بعد از  خشك شدن  درياي كاس  رود  ظاهر  شده  و در اصل درام به معناي در شادي بوده است.»

منبع: کتاب تاریخ سفیدشهر
    در كتاب ضرابي آمده است كه « قاسان دريا بوده  و آن را كاسه رود مي‏خواندند و نوشته‏اند  كه بيوراسف  زمين  قاسان را برگردانيده و ظاهر آن را باطن كرد يعني دريا را خشك  نمود. همچنين برخي ديگر از مورخين  نوشته‏اند كه  چند نفر  از حكماء، درياي حدود قم و كاشان  را  به  خشكي  تبديل نمودند  و  شكي نيست كه منطقه كاشان قبلا دريا بوده و الان از آثار وعلامات كويرات مبرهن است و در  آن ايام  به  جز  قلعه جاتي كه در دامنه‏هاي كوه و  بعضي  قراء  طسوجي و سرد سيراتي  كه در  كوهسار  واقع  هستند،  اصلا و  مطلقا از اهل شهر و قراء و مزارع كويرات كاشان، اسم و اثري نبود.»
 بنابراين مي توان در جمع بين احتملات درباره درم گفت كه در سالهاي خيلي ( قبل از اسلام) اماكن واقع  در  بخش  درم ،  با خشك كردن دريا توسط انسانها يا به دليل كوچكتر شدن طبيعي مساحت درياچه بنا شده باشد.   آثار باقي مانده  و نيز مقبره اي كه آن را به بهرام گور يكي از پادشاهان سلسله ساساني ( قبل از تولد پيامبر)  نسبت مي دهند و در مناطق كويري  نزديك آران وبيد گل  واقع است نيز نشان ميدهد كه اين مناطق قبل از تولد پيامبر(ص) خشكي بوده است .
ذكر اينكه مزرعه اي موسوم به بطريد آباد متصل به اراضي مزرعه درم در اول كوير و ابتداي  دامنه كوه در نزديكي  روستاي  يزدل  در سه  فرسخي شهرستان  كاشان و نزديك سفيدشهر وجود داشته است نيز  مويد اين مطلب است كه در زمانهاي خيلي دور منطقه درم در كنار دريا بوده است. زيرا بطريده به معناي  جايي  است كه بلند و ظاهر از آب باشد.
 شهر درم يا درام :
 آنگونه كه از قراين و شواهد و روايات تاريخي پيداست در گذشته در منطقه درم شهر عظيمي وجود داشته است . حافظ  ابونعيم  در  كتاب  اخبار  اصفهان مي‏گويد كه شهر اصفهان مشتمل  بر  هفت  شهر  مهم  تاريخي  بوده است كه  چهار  شهر  از  اين هفت شهر من جمله، شهر درام پيش از  اسلام  تخريب شده  است.از اين مطلب استفاده مي‏شود كه پيش از اسلام ،  در اين منطقه،  شهربزرگي كه  از توابع اصفهان  بوده، وجود داشته است.  همچنين با توجه به اينكه نويسنده تاريخ   قم  در كتاب خود  آورده است  كه فرعون  معاصر با حضرت موسي(ع)  از اين ديه بوده است، وجود شهر  و  آبادي مهمي در اين منطقه در زمانهاي قديم تأييد مي‏گردد.
     همچنين در جاي ديگر درباره اين منطقه آمده است :
« قريه و قلعه درام، الان به درم معروف  است و  در دامنه  قريب  به  كوه،  آثار  و  علامات  قلعه‏اي  مشهور  به  چال  قلعه وجود دارد كه به مرور بعد از انهدام، دهقانان خاكش را بار كرده و در املاك خود مصرف كرده‏اند. از آثار
خمره شكسته‏ها  و  سفال  شكسته‏ها  و  آجر پاره‏ها كه  هر يك مانند يك نظامي بزرگ
(آجرهاي بزرگ قديمي) به نظر  مي‏رسند،  معلوم مي‏گردد  كه  قلعه‏اي  بسيار  بزرگ و  شهر  و   آبادي  بي نهايت  معمور و آباد بوده است .»
 شهر درم همانطور كه گفته شد سابقا جزء توابع اصفهان بوده و مدت زماني نيز از  توابع قم محسوب مي شده  زيرا حسن بن قمي   در كتابش درام   را نيز جزء اقطاع و  مناطق تحت پوشش قم  ذكر كرده است. در اين كتاب همچنين از شخصي به نام حمزه روايت شده است : « ناحيه  درم از اصفهان جدا شد و در قديم الدهر آن را استان درام مي‏گفتند. »

منبع: کتاب تاریخ سفیدشهر


موضوع: انجمن میراث
نویسنده: کتاب تاریخ سفیدشهر
تاریخ درج چهارشنبه 18 شهريور 1394
کلیدواژه ها: سفیدشهر، نصراباد

آخرین مقالات سایت:

جستجو: در


  بحث روز


  آخرین مطالب سایتموضوع بندی اخبار

ویژه ها

موضوع بندی مقالات


  تبلیغات

سرمایه ذوق اهل این آبادی ملاعلی فاضل نصرابادی (سروده عبدالجبار کاکاوند در جریان کنگره فضل نبی در سفیدشهر )

الهی برآید از آن دوده دود

که نام محمد برد بی درود

ملافضل علی نصرابادی


 ملافضل علی نصرابادی؛ شاعر بی بدیل سفیدشهر  


فرقی نکند برای ما، به جان اصغـــر

عشق است ابوالفضل وحسین وعلی اکبر

سفیدشهر  همدل و یکصدا


مجمع فرهنگی سفیدشهر منتشر کرد:

پس از چاپ کتاب تاریخ سفیدشهر و ستارگان سپهر سفیدشهر، اینک کتاب

 گلچین مثنوی مجلس افروز منتخبی از اشعار مثنوی مجلس افروز چاپ و روانه بازار شد. 

ناشر : انتشارات مجلس افروز 

قیمت 3500تومان با تخفیف،

محل عرضه:  فروشگاه ولایت،جنب مسجد جامع سفیدشهر 03154833092


سامانه پیام کوتاه مجمع فرهنگی سفید شهر به شماره 30007093 راه اندازی شد .منتظر انتقادات و پیشنهادات همشهریان عزیز هستیم.


سفیدشــــهر، دیار ملافضل علی نصرابادی

سفیدشهر؛  شهر طلای سپید


"فروشگاه فرهنگی ولایت "اولین مرکز فروش  کتاب و محصولات فرهنگي سفیدشهر:  انواع كتاب، سي دي مذهبي،نوشت افزار و ...

 آدرس:  جنب مسجد جامع سفیدشهر  نظرسنجی

مراسم سوگوای عصر عاشورای سفیدشهر چگونه است ؟
نیازبه همدلی و وحدت دارد
خیلی خوب است
بسیار عالی است
می تواند بهتر از این باشد

نمایش نتیجه


  آمار سایت

آنلاین: 38 نفر
زمان بارگزاری این صفحه: 0.17 ثانیه

جهت مشاهده جزئیات بیشتر از آمار سایت کلیک کنید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به مجمع فرهنگی سفیدشهر می باشد.| برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد. | info@SefidShahrMF.ir


طراحی و پیاده سازی: فرتک -فکور رایانه توسعه کویر